Rak jelita to nowotwór złośliwy, który tworzy się na błonie śluzowej wyścielającej wewnętrzne ściany różnych odcinków przewodu pokarmowego. Rak może wystąpić w każdym oddziale. Często rozwija się powoli, degenerując się z polipów wrastających w światło jelita. Oczywiste objawy choroby pojawiają się, gdy proces powstawania guza jest już na trudnym do leczenia etapie rozwoju. Dlatego terminowa i wysokiej jakości diagnoza raka jelita jest bardzo ważna dla pomyślnego wyniku terapii.
Według statystyk jest to drugi najczęstszy nowotwór, który dotyka głównie osoby powyżej 55 roku życia, a zwłaszcza mężczyzn. Najczęściej rak jest diagnozowany w okrężnicy. Niewystarczająco skuteczne lub późne leczenie prowadzi do rozprzestrzenienia się komórek nowotworowych w całym organizmie poprzez układ limfatyczny i krwionośny oraz znacznego pogorszenia samopoczucia pacjenta.
Jak w porę wykryć raka jelita?
Pacjenci z dziedziczną predyspozycją do rozwoju nowotworu złośliwego są zagrożeni, dlatego muszą stale monitorować swój stan zdrowia.
https://www.portynaczyniowe.pl/pytania
Musisz także zwracać uwagę na swoje samopoczucie i starać się jak najwcześniej zauważyć najbardziej oczywiste objawy guza:
- dyskomfort lub ból brzucha;
- nudności i wymioty, zgaga;
- uczucie pełności w jamie brzusznej;
- nadmierne tworzenie się gazu;
- naruszenie stolca (biegunka, zaparcia, nietypowa postać kału);
- fałszywa chęć wypróżnienia;
- niewielki wzrost temperatury;
- nietypowe wydzieliny z odbytu zawierające śluz, krew lub ropę;
- utrata apetytu;
- utrata wagi.